Yer Fıstığının Tarihçesi - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 18/06/2020
ID:62
62görüntüleme

İncelenen: Yer Fıstığının Tarihçesi

Açıklamalar

Yer fıstığı yetiştiriciliği yaklaşık 3500 yıla kadar uzanabilir. Birçok tarihçi fıstık Brezilya'nın memleketi diyor. Daha sonra, fıstık Peru'nun tarımında, özellikle binlerce yıl önce önemli bir rol oynadı. Portekizli tüccarlar tarafından Afrika ve İspanya'ya getirildi. İyi bir enerji depolama ve tatmin edici bir işlev olarak, Portekizli tüccarlar yolcu gemilerinde bu fındık ürününü sever.


Kuzey Amerika'ya gelen Afrikalı köleler Kuzey Amerika yer fıstığı ve yetişme şartlarını öğretti. Tarihsel verilere göre, 1800'lerde petrol Güney Carolina'da bir gıda olarak kullanıldı ve ayrıca kakao üretiminin yerini aldı. Ancak, 1900'lerde fıstıktı. Yoksullar her zaman yiyecek olmuştur ve yavaş ekim ve hasat çok fazla fıstık yetiştiriciliğine neden olmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fıstıkların tüketim oranı yüksektir; 1860 iç savaşı sırasında ortaya çıktı.


Yer fıstığının güçlü enerji depolama ve tatmin edici işlevleri, birbirlerine düşman olan kuzey ve güney askerlerinin fıstık tüketimini arttırmasını sağlar. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra, Amerikalılar arasında fıstık sokak satıcılarının tüketimi arttı. Özellikle o yıllarda, beyzbol oyunlarında ve sirklerde bir yemek sembolü haline geldi.


2003 yılı verilerine göre dünyanın toplam yer fıstığı üretimi 37.052.652 tondur. Asya kıtası, dünya fıstık üretiminin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Yer fıstığı üreten başlıca ülkeler şunlardır: Çin, Hindistan, Nijerya, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Afrika ve Güney Amerika'dır.


Fıstıkların Anadolu'ya yayılması; Batılı tüccarların Asya seferinde Anadolu'ya fıstık getirdikleri söyleniyor. İlk olarak Ege Trakya'da, ülkemizde, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yaygın olarak yayıldı. Tarihçiler, bunun güney bölgedeki ilk Osmaniye olduğunu söylüyorlar. Yer fıstığı, baklagil bitkisi olduğu için önemli bir besindir.Yerdeki serbest azotu toprakla birleştirir ve sonraki bitkilere azot ve organik madde depolar. Son yıllarda ülkenin 34.000 hektarında 80.000 ton ürün üretildi.

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız