Yer Fıstığının Faydaları Ve içerdiği Vitamin, Mineraller - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 18/06/2020 Değiştirilme Tarihi: 18/06/2020
ID:61
51görüntüleme

İncelenen: Yer Fıstığının Faydaları Ve içerdiği Vitamin, Mineraller

Açıklamalar

Safra taşları


Yer fıstığı, kan kolesterol düzeyi üzerinde ve dolayısıyla safra kesesi taşlarının gelişimini etkileyen yararlı etkiler gösterir. Safra kesesi taşları, safra kesesi içinde gelişen, çözünmeyen kolesterolün çoğundan oluşan sertleşmiş sıvı topaklarıdır. Yapılan bir çalışmaya göre; her gün yaklaşık 28 gram yer fıstığı tüketen kadınların safra taşı oluşturma riskleri %25 oranında azaldığı görülmüştür.


Hafızayı güçlendirir


  Yer fıstığı belleği artırır. Bunun, beyine kan akışını artıran ve aynı zamanda güçlü antioksidan yeteneklere sahip olan niasinin ve antioksidan resveratrol’ün varlığına bağlı olduğuna inanılmaktadır. Resveratrol, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif beyin hastalıklarını önleme kabiliyeti için çalışan ve sağlık açısından dikkate değer yararları bulunan bir bileşiktir.


Depresyon ile savaşır


Depresyonun ana nedeni düşük serotonin seviyeleridir. Yer fıstığında bulunan triptofan, bu tür kimyasalların salınımını arttırır ve böylece depresyon ile mücadeleye yardımcı olur.


Sağlıklı kemikler


Yer fıstığında bol miktarda bulunan demir ve kalsiyum, kana oksijen taşınmasında, sağlıklı ve güçlü kemiklerin teşvik edilmesinde önemli rol oynayan faktörlerdir.


Kalp dostu yağlar


Yer fıstığı, kalbi sağlıklı tutan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içerir. Ve bu, kalbin sağlıklı olması için mükemmeldir, çünkü hem tekli doymamış hem de çoklu doymamış yağların iyi bir seviyesi, kan kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.Yaraları iyileştirir ve ağrıları azaltır

 

Yer fıstığı kabukları bazı yörelerde kaynatılarak tüketilmektedir. Bu su içerdiği biochanin maddesini 4 kat fazla artırır. Bu madde vücuttaki tüm bakteri ve zararlı hücreleri idrar yolu ile söküp atar. Ayrıca yer fıstığı suyu yaraların iyileşmesinde ve ağrıların şiddetini azaltmada kullanılır.


 

 

 


Besin Değeri100 gramda% Günlük DeğerKalori567 kcal%28.4Karbonhidrat16.1 g%5.4Lif8.5 g%34.0Protein25.8 g%51.6Yağ44.2 g%68.1Kolesterol0.0 mg%0.0A Vitamini0.0 IU%0.0C Vitamini0.0 mg%0.0Potasyum705.0 mg%20.1Kalsiyum92.0 mg%9.2Demir4.6 mg%25.4
 

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız