Nohutun Tarihçesi Faydaları ve Besin Değeri - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 19/06/2020
ID:70
66görüntüleme

İncelenen: Nohutun Tarihçesi Faydaları ve Besin Değeri

Açıklamalar

Nohut (Cicer arietinum L.), binlerce yıldır yetiştirilen nadir bitkilerden biridir. Türkiye'nin güneydoğu bölgesi anavatan olarak kabul edilmektedir. Birçok kaynağa göre, nohut 7000-7500 yıl önce bölgede yetiştirildi. Bugün Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde nohut yetiştiriciliği tamamlanmıştır.


Dünya nohut üretimini gözlemlediğimizde, üretimin Asya kıtasının Orta Doğu ve Güneybatı bölgesinde daha yoğun olduğunu görebiliriz. FAO verilerine göre, 2002 yılında 9.883.672 hektarda toplam 78.9 kg / gün verimle 7.807.891 ton nohut üretildi. Sadece Pakistan, İran ve İran (Hindistan, Türkiye) ürünlerin yaklaşık% 80-85'ini üretti. Hindistan, 5.32 milyon ton (% 68) üretim ile dünyanın en yüksek nohut üretimine sahiptir. Türkiye'nin üretimi 590.000 ton (% 7.6) olarak dünyada ikinci sırada yer almaktadır.


Nohut, tanelerinde bulunan % 20-25 protein, % 40-60 karbonhidrat, % 4.5-5.5 yağ, fosfor ve kalsiyum sayesinde insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Dünya üretiminin hemen hemen tamamı değişik şekillerde gıda olarak tüketilmektedir. Bir baklagil olması ve köklerindeki nodüllerde havanın serbest azotunu bağlayabilmesi nedeniyle de iyi bir münavebe bitkisi olarak önemlidir.


Nohutun Faydaları


Diyabete İyi Gelir


 


 


Nohut, sindirimi optimize ederek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilecek çok sayıda çözünür lif içerir. Normal insülin ve kan şekeri seviyeleri sağlayarak, diyabet gelişimini önleyebilir ve insanların hastalığı kontrol etmesine yardımcı olabilir.


Kemikleri Güçlendirir


Nohutun, demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko yönünden zengin olması kemik sağlığı için son derece önemlidir. Bu minerallerin çoğu kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve osteoporoz gibi yaşa bağlı koşulları önlemek için gereklidir.


Kanseri Önler


Mineral selenyum meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmamakla birlikte, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihabı önler ve tümör büyüme oranlarını azaltır. Nohut ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içerir, böylece DNA’da kanser hücrelerinin oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Nohutta bulunan fitokimyasallar olan saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalarak yayılmasını önler. Nohut ve diğer baklagillerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden yüksek lif alımı, kolorektal kanser riskini azaltır.


Hamileler İçin Oldukça Önemli


Folat, özellikle kadınlar için birçok farklı sebepten dolayı önemli bir B vitaminidir. Düşük folat seviyeleri, nöral tüp defektleri ve çocukların doğumundaki diğer komplikasyonlarla yakından ilişkilidir. Hamilelikte beslenmeye folat bakımından zengin nohutun eklenmesi, bebeğin sağlıklı doğumunu sağlamak için lezzetli bir yoldur.


Kalp Sağlığı İçin Önemlidir


Nohuttaki yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığına katkıda bulunur. Nohut, kandaki kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olan ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan çok miktarda lif içerir. Bir çalışmada günde 4.069 mg potasyum tüketen insanlar iskemik kalp hastalığından geldi. Düşük potasyum alımı olanlarla (günde yaklaşık 1.000 mg) karşılaştırıldığında, ölüm riski% 49 daha düşüktür.


İltihapla Savaşır


Nohuttaki kolin, vücudun kronik inflamasyonla mücadele yeteneğinde hayati bir rol oynayan zengin bir besindir. Ayrıca uyku döngüsünü düzenleyebilir, kas hareketi aralığını artırabilir ve ayrıca öğrenme ve hafızayı artırabilir.


Saç Dökülmesine Karşı Etkili


Yüksek protein ve demir içeriği nedeniyle nohut saç dökülmesi yaşayanlar için harika bir doğal takviye görevi görebilir. Nohut ayrıca A, B ve E vitaminleri kaynağı olup, hepsi kafa derisi sağlığını iyileştiren ve kan dolaşımını artıran omega 6 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.


Göz Sağlığına İyi Gelir


Nohut iyi bir çinko ve multivitamin kaynağıdır (A, C ve E vitaminleri gibi) ve görmeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Nohutların düzenli olarak alınması görme yeteneğinizi geliştirebilir.


Kırışıklıkları Önler


Nohuttaki manganezin varlığı cilt sağlığını arttırır, kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu önler. Temel olarak, manganez, serbest radikallerin zararlı etkilerini tersine çevirerek kırışıklıkları önler.


Besin Değeri100 gramda%Günlük DeğerKalori 360 kcal% 18.0Karbonhidrat61.0 g% 20.3Lif5.0 g% 20.0Protein20.5 g% 41.0Yağ4.8 g% 7.4Kolesterol0.0 mg% 0.0A Vitamini50.0 IU% 1.0C Vitamini0.0 mg% 0.0Potasyum797.0 mg% 22.8Kalsiyum150.0 mg% 15.0Demir6.9 mg% 38.3 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız