Kahvenin Faydaları ve Besin Değeri - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 19/06/2020
ID:73
60görüntüleme

İncelenen: Kahvenin Faydaları ve Besin Değeri

Açıklamalar

Kahvenin Faydaları


Yararlı içerikleri nedeniyle, genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olan kahve (özellikle zihinsel ve bilişsel işlevler) birçok hastalığı önlemede çok etkilidir. Zihni genişletmek, uyanıklığı ve enerji seviyelerini arttırmak ve zindelik ve diğer işlevleri sağlamakla bilinmesine rağmen, kahvenin faydaları bununla sınırlı değildir. Kahve, yararları ve hastalık üzerindeki etkileri nedeniyle genellikle bilimsel araştırmalara tabi tutulan gıda türlerinden biridir. Türkiye'de ve dünya çapında bir içecek olarak yaygın olarak kullanılan kahve, aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir bitkidir.


Enerji Düzeyini Arttırır ve Zekayı Güçlendirir


Kafein bakımından zengin kafein içeriği tüketimden sonra kanla karışır ve hızla beyine ulaşır. Burada üretilen adenosin adı verilen ve uyuşukluğa neden olan nörotransmitteri inhibe ederek (bloke ederek) uyanıklığı ve enerji seviyelerini artırabilir. Bu şekilde gün boyunca yorgunluğu önler. Açık düşünme yoluyla, iş verimliliğini ve dikkatini de artırabilirsiniz. Beyin üzerindeki bu etki nedeniyle, birçok bilimsel çalışma kahvenin ruh halini, hafızayı, reaksiyon süresini ve genel bilişsel işlevi de geliştirebileceğini göstermiştir.


Yağ Yakımını Hızlandırır


Kahve, aşırı kilolardan kurtulmak isteyen insanların bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olabilecek çok değerli bir besindir. Bunun nedeni, metabolik hızı önemli ölçüde arttırması ve yağ yakımını hızlandırmasıdır. Bu olumlu etkilere rağmen, kahve vücuttaki yağın parçalanmasına ve enerji üretiminde üretilen serbest yağ asitlerinin kullanılmasına yardımcı olabilir ve normal olarak yenildiğinde kalori içeriği neredeyse sıfırdır. Bu nedenle, bir diyette kilo veren sağlıklı insanlar, diyete destek vermek ve kilo kaybını hızlandırmak için günde 2 fincan siyah kahve içebilirler.


Fiziksel Performansı Arttırır


Kahve içindeki kafein, epinefrin (adrenalin) üretiminde önemli bir artışa neden olur. Bu hormon, korku ve heyecanı artıran ve vücut için güçlü fiziksel etkiler sağlayabilen bir hormondur. Bu şekilde, kahve içtikten sonra fiziksel özelliklerde önemli bir iyileşme gözlenmiştir. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır, böylece insan eğitimi için gerekli enerji seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivite veya fitness ile ilgilenen sağlıklı bireyler için, spor salonuna gitmeden yarım saat önce siyah kahve içmek faydalıdır.


Alzheimer, Parkinson ve Demans Hastalıklarına Karşı Korur


Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve demans nörodejeneratif hastalıklardır ve dünya çapında 65 yaş üstü kişilerde yaygın olarak görülür. Bu tedavi edilemez hastalıklar arasında, sağlıklı bir diyet ve belirli yiyecek türlerinin düzenli tüketimi, diğer birçok hastalık türünden daha önemlidir. Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak kahve içen kişilerin, Alzheimer hastalığı insidansını% 65'e kadar azaltabildiğini, bu da nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde çok etkili olduğunu ve Parkinson hastalığı olasılığının 30-60 oranında azaltılabileceğini göstermiştir.


Kansere ve Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar


Kahve antioksidan bakımından zengin bir besindir. Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak kahve içen kişilerin, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle birçok kanser türü (özellikle karaciğer ve kolorektal kanser türleri) riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Hücre yapısını koruyan ve kontrolsüz üremeyi önleyen kahve, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olarak yaşam süresini uzatır.


Kahvenin Besin Değeri


Besin Değeri100 gramda%Günlük DeğerKalori3 kcal% 0.1Karbonhidrat0.5 g% 0.2Lif0.0 g% 0.0Protein0.2 g% 0.4Yağ0.0 g% 0.0Kolesterol0.0 mg% 0.0A Vitamini0.0 IU% 0.0C Vitamini0.0 mg% 0.0Potasyum36.0 mg% 1.0Kalsiyum0.0 mg% 0.0Demir0.0 mg% 0.0 


* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız