Beyaz Leblebinin Faydaları ve Besin Değeri - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 18/06/2020
ID:65
64görüntüleme

İncelenen: Beyaz Leblebinin Faydaları ve Besin Değeri

Açıklamalar

Beyaz ve sarı olmak üzere iki çeşit nohut vardır. Nohut, Orta Çin'in Anadolu bölgesinde büyüdükçe ve daha sonra gevrek hale geldikçe elde edilir. Şeyh Murat Gazi tarafından nemlendirilmiş ve kavrulmuş nohut Çorum'un sarı Ege bölgesinde kurutulmakta, iyileştirilmekte ve beyazlaştırılmaktadır. Özel fırında eşsiz tadı olan beyaz kavrulmuş nohut. Titanyum dioksit adı verilen bir madde ile işlenir ve beyaz kavrulmuş nohut Türk Gıda Kanunu'nda mevcuttur.Çok miktarda kullanılmadıkça, maddeye zarar vermez. Nohutlar yüksek besin değeri olan fındıklar olduğundan, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu belirli vitamin ve minerallerin eksikliğini ortadan kaldırabilirler. Sporcular tarafından egzersiz öncesi tüketilen besinler arasında sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif, A vitamini ve C vitamini bulunur.


Beyaz kavrulmuş nohutun faydaları arasında sindirimin iyileştirilmesi, kalp hastalığının önlenmesi, kan basıncının dengelenmesi ve genetik hastalık ve kanser riskinin azaltılması yer alır. Ek olarak, beyaz kavrulmuş nohut, kemik ve saç sağlığını iyileştirme özelliklerine sahiptir.


Eski zamanlarda, insanlar beyaz kavrulmuş nohutların sperm sayısını arttırmak, menstruasyonu uyarmak ve hatta böbrek taşlarını tedavi etmeye yardımcı olmak gibi tıbbi faydalar sağlayabileceğini düşündüler. Aynı zamanda, beyaz nohutlar Yunanlılar ve Romalılar arasında çok popüler yiyeceklerdir.


Beyaz Leblebinin Faydaları


Kilo Vermeye Yardımcı Olur


 


Zengin protein kaynağı ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde uzun süre dolgunluk sağlayabilir. Bu şekilde, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.


Sindirimi Geliştirir


Beyaz kavrulmuş nohut lif kaynağı olduğundan, bağırsak hareketlerini düzenli tutabilir ve iltihap, kramp, şişkinlik ve kabızlığı ortadan kaldırabilir. Bu, besinlerin emilimini artırabilir ve sağladığınız diyetin en yüksek besin değerini belirleyebilir.


Kalp Hastalığını Engeller


Beyaz kavrulmuş nohut da dahil olmak üzere yüksek çözünür lif içeriği, kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve ateroskleroz, kalp hastalığı ve inmeyi önlemeye yardımcı olur.


Protein Kaynağıdır


Beyaz kavrulmuş nohut, vücut onarımı ve büyümesi için önemli bir protein kaynağıdır. Diyetinizin sağlıksız olduğunu ve vücudunuzda yeterli proteinin olmadığını düşünüyorsanız, beyaz kavrulmuş nohutlar ideal seçim olacaktır. Çok fazla et tüketen bir kişi değilseniz, her gün az miktarda beyaz nohut yiyebilirsiniz.


Antioksidan kaynağıdır


Antioksidan bileşikler ayrıca polifenoller, fitik asit ve P-karoten gibi anahtar vitaminler dahil olmak üzere beyaz kavrulmuş nohutlarda bulunur. Bunlar vücuttaki stresi azaltabilir ve kronik hastalıkları önleyebilir. Antioksidanlar, hücre metabolizmasının tehlikeli yan ürünleri olan ve sağlıklı hücrelerde mutasyonlara neden olan serbest radikalleri inceler. Bu antioksidanlar vücudu korumaya ve kanseri, koroner kalp hastalığını, maküler dejenerasyonu ve hatta Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi bilişsel bozuklukları önlemeye yardımcı olabilir.


Kemikleri Güçlendirir


Beyaz nohut demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko bakımından zengindir ve kemik sağlığı açısından çok sağlıklıdır. Bu minerallerin çoğunun kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmesi ve osteoporoz gibi yaşa bağlı hastalıkları önlemesi gerekir.


Genetik Hastalıkları Önler


Folik asit, özellikle kadınlar için birçok nedenden dolayı önemli bir vitamindir. Düşük folat seviyeleri nöral tüp defektleri ve diğer çocukla ilgili komplikasyonlarla yakından ilişkilidir. Hamilelik sırasında diyetinize folik asit açısından zengin beyaz kavrulmuş nohut eklemek bebeğinizi sağlıklı tutmanın lezzetli bir yoludur.


Kan Basıncını Korur


Düşük kan basıncını korumanın en önemli yollarından biri düşük sodyum (düşük tuz) diyetine bağlı kalmaktır. Nohutlar doğal olarak beyaz sodyumda düşüktür, bu da yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olur.


Yüksek protein ve demir içeriğinden dolayı beyaz kavrulmuş nohut saç dökülmesi hastaları için doğal bir takviye olarak kullanılabilir. Beyaz nohut A vitamini, omega 6 yağ asitleri ve B ve E vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin her biri kafa derisi sağlığını iyileştirmek ve kan dolaşımını iyileştirmek için çok faydalı olacaktır.


Göz Sağlığını Korur


Beyaz kavrulmuş nohuttaki A ve E vitaminleri göz sağlığınızı korumaya yardımcı olur.


Meme Kanserine Karşı Koruma Sağlar


Beyaz nohutların düzenli tüketimi, menopoz ve gece terlemeleri, ruh hali değişimleri ve sıcak basması gibi menopoz sonrası semptomları önlemenin güvenli ve doğal bir yoludur. Beyaz nohut, vücudun doğal kadınlık hormonu östrojenini taklit edebilen fitoöstrojenler adı verilen fitoöstrojenler içerir. Ayrıca genellikle meme kanseri ve osteoporoz gibi kadınları etkileyen hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar.


 


 


Besin Değeri100 gramda% Günlük DeğerKalori357 kcal% 17.9Karbonhidrat58.0 g% 19.3Lif7.7 g% 31.0Protein19.9 g% 39.8Yağ5.0 g% 7.7Kolesterol0.0 mg% 0.0A Vitamini0.0 IU% 0.0C Vitamini0.0 mg% 0.0Potasyum0.0 mg% 0.0Kalsiyum0.0 mg% 0.0Demir0.0 mg% 0.0* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.


 

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız