Bademin Tarihçesi ve Çeşitleri - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 18/06/2020
ID:63
60görüntüleme

İncelenen: Bademin Tarihçesi ve Çeşitleri

Açıklamalar

Akdeniz bölgesinde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün'de yabani badem türü yetişir. Badem burada ilk kez yetiştirilmelidir. Yetiştirme ve yetiştirmeden önce, yabani badem yiyecek olarak toplanır ve büyük olasılıkla toksisite ile saflaştırılır. Ekili badem Yakın Doğu'da erken Tunç Çağı'nda (veya kısa bir süre önce) ortaya çıktı. Arkeolojik olarak, badem Tutankhamen'in mezarında bulunan meyvelerden biridir (yaklaşık MÖ 1325).


Badem Çeşitleri


• Diş bademi: Yarı yumuşak kabukludur. Meyvesi iri; kabuğu delikli, kalınca yumuşak ve sarıdır. Dişle kolay kırılır. İçi yassı, geniş ve tatlıdır. Eylül'de olgunlaşır.


• Taş bademi: Meyvesi orta iri, kabuğu sarı ve serttir. Zor kırılır. İçi dolgun, tatlı ve dayanıklıdır. Ekimde olgunlaşır.


• Nurlu bademi: İlk olarak 80'li yıllardan sonra badem üretimiyle Datça yarımadasının uç bölgelerinde bulunmuştur. Kabuğu sert, meyvesi bilinen örneklerden daha iri ve tatlıdır. Ağustosta diğer cinslerine göre 15 gün geç olgunlaşır.


• Gababağ: Nurlu bademinden daha küçüktür ve görüntüsü şeftali çekirdeğini andırmaktadır. Ağustosta olgunlaşır.


• Acıpayam: Meyvesi daha küçük ve şeftali çekirdeği gibi acıdır. Genellikle badem yağı üretiminde kullanılır. Ağustosta olgunlaşır.


• Şeytan payamı: Çok küçük olması ve meyvesi çıkarılırken kabuğunu kıran kişiyi çok uğraştırması sebebiyle bu ismi almıştır. Fındık büyüklüğündedir ve tatlıdır. Ağustosta olgunlaşır.

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız