Bademin Faydaları ve Besin Değeri - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 18/06/2020
ID:64
68görüntüleme

İncelenen: Bademin Faydaları ve Besin Değeri

Açıklamalar

Badem birçok sağlık yararına sahiptir. Vücudu stres ve kanser türlerinden (zamanımızın ana hastalığı olan) koruma işlevine sahiptir. Ayrıca, kabızlık, kolesterol ve kemik sağlığı gibi birçok alanda insan sağlığına yardımcı olabilir. Besinlerin emilimini hızlandırmak için, bademleri doğrudan, tercihen aç karnına yiyebilirsiniz.Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.


Badem Beyin Sağlığına Yararlıdır:


Badem insan beyni gelişimi ve sağlığı için gerekli birçok element içerir. Sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda çocukların beyin sağlığı için de faydalıdır. Alzheimer hastalığı riskini azaltabilir. Bu konuda yapılan birçok bilimsel araştırma, bademlerde bulunan birçok gıda kaynağının sinir sisteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak saat 6 ila 7 badem yemek sağlığınız için iyidir.


Badem Kolesterol Sağlığını Korur: 


Düzenli badem tüketimi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bu fonksiyon, kolesterol seyrindeki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkabilecek birçok hastalık riskini azaltır. Başka bir deyişle, sorunları ortadan kaldırır ve birçok sağlık sorununu önler.


Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir: 


Bademlerde doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için gereklidir. Bademde bulunan E vitamini de onu etkili bir antioksidan yapar. Badem, kalp krizlerini önlemeye yardımcı olan ve kalp hastalığı riskini azaltan magnezyum açısından zengindir. Amigdala, iltihaplanmaya neden olan sorunların etkilerini azaltır. Aynı zamanda iyi bir folik asit kaynağıdır. Bu nedenle, arterlerde yağ plaklarının oluşumuna yol açan homosistein düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, E vitamini ile amigdala arteri duvarının hasar görmesine karşı güçlü bir bariyer oluşturur.


Badem Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:


Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için birçok maddeye ihtiyacı vardır. Bu maddelerden biri de alkalindir. Badem çok zengin bir alkali kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Ayrıca çeşitli hastalıklara neden olan sağlıksız koşulları da ortadan kaldırır. Alkali katkı maddeleri ve E vitamini kombinasyonu bademleri güçlü antioksidanlara dönüştürebilir. Bu karışımın sonucu, onlarca hatta yüzlerce hastalığa neden olan serbest radikalleri yok edebilen bağışıklık sisteminde mükemmel antioksidanlar üretmesidir. Badem, E vitamini açısından zengindir, bu da kanser riskini azaltabilir ve kalp sağlığını koruyabilir. Bununla ilgili araştırmalar, yüksek oranda E vitamini olan kişilerin diğerlerine göre% 30-40 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu göstermektedir.


Cilt Bakımı ve Badem:


Bademlerin faydaları sağlıklı ciltleri ile bilinir. Yenidoğan bebeklerin genellikle badem yağı masajı kullanmaları önerilir. Cilt sağlığını koruyabilecek badem sütü ve sabunu kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Badem Kan Basıncını Düzenler:


Bademdeki potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Ek olarak, kan basıncı dalgalanmalarını önleyebilen çok miktarda sodyum içerir. Kan basıncı kalp sağlığı için gereklidir. Bu nedenle, badem kan basıncını dengelerken kalp sağlığını koruyabilir.


Enerjiyi Artırın:


Badem manganez, bakır ve riboflavin içerir, bu maddeler metabolizmanın enerji üretmesi için çok faydalıdır. Yolda yürürken bile kolayca bulabilir ve tüketebilirsiniz.


Badem Kanseri Önler:


Ulusal Kanser Merkezi, yüksek diyet lifleri içeren bademin özellikle kolon kanserini önleme noktasına etkili olabileceğini belirtmiştir.


Badem Diyabete Karşı Koruma Sağlar:


Badem özellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde meydana gelen artışı azaltmak için yardımcı olur. Diyabet hastalarında sık sık yemek esnasında veya yemekten sonra meydana gelen şeker seviyesinin artması sorunu badem giderebilir. Ve şeker seviyesni sağlıklı bir seviyede tutabilir.


Gebelik Döneminde Badem:


Badem yeni doğan bebeklerde doğum kusurlarını gideren folik asit içerir. Ayrıca, sağlıklı hücre büyümesi ve doku oluşumunu teşvik eder.. Doktorlar gebe kadınlara folik asit takviyesi reçetelerde verirler ama badem anne ve bebeğin sağlığını korumak için yeterli derecede folik asit içerir.


Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur:


Birçok araştırma bademin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini arttırdığı bilinen bir şeydir. Bu özelliği ile daha hızlı kilo verek isteyenlerin düzenli olarak kullanabileceği nadir besinlerdendir. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla toksinleri de temizler.


Badem Kabızlığı Önler:


Bademin lif açısından zengin olduğunu söylemiştir ve diğer birçok lif açısından zengin olan gıdalar gibi badem kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sindirim sürecini kolaylaştırır, sindirim siteminin yorulmasını engeller. Günde 4 veya 5 tane badem yemeniz bile sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına yeter.


Besin Değeri100 gramda% Günlük DeğerKalori598 kcal%29.9Karbonhidrat19.5 g%6.5Lif2.6 g%10.4Protein18.6 g%37.2Yağ54.2 g%83.4Kolesterol0.0 mg%0.0A Vitamini0.0 IU%0.0C Vitamini0.0 mg%0.0Potasyum773.0 mg%22.1Kalsiyum234.0 mg%23.4Demir4.7 mg%26.1* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.


 


 


 

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız