Antep Fıstığı, Çeşitleri ve Tarihçesi - Kuruyemiş Hakkında

Yayın Tarihi: 19/06/2020 Değiştirilme Tarihi: 19/06/2020
ID:66
58görüntüleme

İncelenen: Antep Fıstığı, Çeşitleri ve Tarihçesi

Açıklamalar

Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ailesinden (Anacardiaceae) ve bu meyvenin ağacından yenebilen kabuklu bir meyvedir. Bazı bölgelerde Şam da denir. Antep fıstığı olarak adlandırılmasının nedeni öncelikle Gaziantep'te bir şirket kurmak ve daha sonra oradan Türkiye'ye taşımaktır. Verilere göre Şanlıurfa yaklaşık% 40, Gaziantep% 33 ve geri kalan iller büyüdü. Fıstık ağaçlarından yapılmış, yağlı ve ince bir cilde sahiptir. Tatlı öksürük şurubu yapmak için kullanılabilir ve ayrıca farmasötiklerde de kullanılabilir.


Türkiye, İran ve Türkmenistan'daki antep fıstığının memleketi. Antep fıstığı, İran, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye gibi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir.


Türkiye'de Göksu kenarındaki hemen hemen tüm köyler Gaziantep, Şanlıurfa, Nizip, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır ve Karaman'ın çoğunu dikti.Antep fıstık ağaçları sıcak havaları sever.


Dört çeşit antep fıstığı vardır. Bunlar arasında en çok “İran fıstığı” denir. İran fıstıklarının meyveleri diğer meyvelerden daha büyüktür. Bununla birlikte, yağ oranı çok düşüktür.


Antep Fıstığının Anavatanı ve Tarihi


Antepfıstığı ilk olarak Etiler döneminde Anadolu'da yetiştirildi. Pistacia chinensis türleri, dünyanın kuzey ve güney yarımkürelerine paralel olarak 30-45 ° 'lik uygun bir mikro iklimde büyüyebilir. Vavilov'un dediği gibi, Ayfer'e (1959) göre, antep fıstığının iki gen merkezi vardır. Birincisi Orta Asya Gen Merkezi (Kuzey Hindistan, Afganistan, Tacikistan), diğeri ise Yakın Doğu Gen Merkezi'dir (Anadolu, Kafkasya, İran ve Türkmenistan).


P. vera, Türkiye'den Filistin, Suriye ve Orta Asya'ya Doğu Akdeniz'in (Türkmenistan, Özbekistan, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan) doğuda dağılım gösterdiği doğal bir yabani bir türdür.


Antep Fıstığı Çeşitleri
Tekin Antep Fıstığı


Bu tür Antep fıstığı ülkemizde tekin fıstık olarak ifade edilir ve yüksek kalitededir. Ayrıca, çok önemli bir fıstık türüdür ve yüksek gelir getirebilir. Yazları uzun ve sıcak geçen bölgelerde yetişir.


Barak Yıldızı Antep Fıstığı


Antep fıstığı çeşitleri kıyaslandığında en erken olgunlaşan antep fıstığı çeşidi denilebilir. Barak yıldızı antep fıstığı, yeşil renktedir ve koyu içe sahiptir. Genel olarak yaz mevsimlerinin daha kısa sürdüğü ve yayla bölgelerde yetişir. Gaziantep’in ağustos aylarında ilk haftalarda olgunlaşır.


Halebi Antep Fıstığı


Halebi Antep Fıstığı, Eylül ayı içerisindeki orta dönemlerde olgunlaşır. Halebi antep fıstığı çok kaliteli bir antep fıstığı çeşididir ancak verim bakımından düşük olduğu söylenebilir. Bu sebeple de yetiştirilmesi daha zordur. 


Ohadi Antep Fıstığı


Antep fıstığı çeşitleri ile kıyaslandığında oldukça geç olgunlaşan bir çeşit olduğu söylenebilir. Bu antep fıstığı çeşidinin kalitesi, Siirt antep fıstığına göre daha iyi olabilir. Ancak ağaç gelişimi düşüktür. Bundan dolayı da düşük verime sahiptir.


Siirt Antep Fıstığı


Antep fıstığı çeşitleri arasında en kaliteli antep fıstığı olarak kabul edilen bu çeşit; kuru ve de sulu olarak yetiştirilebilir. Bu sebeple de uzun olan türüne oranla daha çok verimli olmaktadır. Siirt Antep fıstığı türü her sene ürün verebilir. Antep fıstığı için kalite çeşitlerine göre, yetiştiği bölgeye göre ya da hasat zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak antep fıstığı yetiştirilme ve tüketilme bakımından üzerinde en çok durulan kuruyemişlerden biri olarak karşımıza çıkar.


 

Resimler

Yayıncıyla iletişime geçin

Ad: Adsız